Mekanik Değerler ve Çevre
| Design | Short housing |
| Housing material | |
| Housing | Reinforced thermoplastic |
| Weight | |
| Net | 0,1 kg |
| Ambient temperature | -20 … 80 °C |
| Degree of protection | IP67 |
| Mechanical life | 4 x 106 |
| Contact material | Silver alloy, gold flashed |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Installation orientation | Any |
| Number of door position positively driven contacts | 1 |
| Connection | |
| 1 x | M16 x 1.5 |
| Approach speed | max.60 m/min |
| Actuating element | |
| Plain bearing plastic | Hinged actuator hollow shaft |
| Actuation frequency | max.5000 1/h |
| Actuating torque | 0,1 Nm |
Elektriksel Bağlantı Değerleri
| Thermal rated current Ith | 4 A |
| Utilization category acc. to EN 60947-5-1 | |
| AC-15 | 4A 230V |
| DC-13 | 4A 24V |
| Short circuit protection according to IEC 60269-1 | 4A gG |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 2,5 kV |
| Switching voltage | |
| Min. at 10mA | 12 V |
| Switching current | |
| Min. at 24V | 1 mA |
| Connection cross-section | 0,34 … 1,5 mm² |
EN ISO 13849-1 uyarınca güvenilirlik değerleri
| Monitoring of the safety guard position | |
| B10D | 20 x 106 |












