| Operating voltage | |
| AC/DC | 24 V -10% … +10% |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | |
| Leakage path/air gaps | 4 kV |
| Overvoltage category according to IEC EN 60664-1 | 3 |
| Reverse polarity protection | |
| On version UB =24V DC | |
| Connection rating | |
| at 24V DC | 1,5 W |
| Degree of contamination (external, according to EN 60947-1) | 2 |
| Connection cross-section | 0,14 … 2,5 mm² |
| Test voltage | |
| Control system/contacts | 2,5 kV |
| Control voltage | |
| On S12-S13 and on S22 and S23 | 24 V |
| Control current | |
| Both push buttons | 40 mA 2x |
| LED indicator | 2 status displays (green) for relays K1 and K2 |
| Safety contacts 13/14, 23/24 |
| Type of output | |
| NO | Relay contacts, floating and positively driven (redundant) |
| Switching voltage | |
| AC | max.250 V |
| DC | max.24 V |
| Switching current | min.20 mA at 24V |
| Fusing | |
| External contact fuses (safety circuit) according to IEC 60269-1 | 10A gG |
| Utilization category acc. to EN 60947-5-1 | |
| AC-15 | 3A, 250V |
| DC-13 | 3A, 24V |
| AC-12 | 6A ohmic load, 250V |
| DC-12 | 6A ohmic load, 24V |
| Breaking capacity according to UL | 6A 250V AC / 2A 24V DC |
| Delay time | |
| After operation of the push buttons | max.0,02 s Response delay time |
| Release time | max.0,02 s |
| Synchronization time | max.0,5 s |