Expansion module of the modular safety relay myPNOZ, inputs: 4for monitoring of up to 2 safety functions AND-connected: 1/2-channel wiring with/without detection of shorts across contacts, width:12.5mm
| Mounting position | any |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal Screw terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 98 mm |
| Width dimension | 12.5 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 77 g |












